سورنا تاک

دانلود ویدیو

مصاحبه اختصاصی سورنا تاک با دکتر پیام طبرسی (ویژه کرونا)

واکسن کرونا

واکسیناسیون کرونا

واکسن ایرانی کرونا

تنها بخشی از کلید واژه های اصلی تیترهای خبری در روزهای اخیر بوده است.

در روزهای اخیر کمتر روزی را تجربه کردیم که تیترهای خبری با این کلید واژه ها در رسانه ها ندیده باشیم.

دکتر پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری از افراد مطلع و علمی از زمان شیوع کرونا بوده که همواره به عنوان یکی از منابع معتبر برای دریافت آخرین اطلاعات برای پیشگیری و درمان کرونا شناخته می شود.

 

 در قسمت "ویژه کرونا" سورنا تاک با دکتر پیام طبرسی سعی کردیم در مورد کرونا در سه بخش گفتگوی متفاوتی داشته باشیم. 

 

بخش اول- ممنوعیت واکسنهای خارجی، سیاسی یا علمی؟

در این بخش با دکتر طبرسی در مورد واکسن های خارجی موجود برای پیشگیری از کرونا صحبت کردیم. اطلاعات رسانه ای در مورد این واکسنها به شدت متناقض بوده و هر رسانه ای تلاش می کند تا مخاطبان را برای استفاده از این واکسن ها متقاعد و یا بالعکس منصرف کنند.

اما این بار در گفتگو با دکتر طبرسی تلاش کردیم که از دید یک شخص دانشگاهی و آکادمیک به استفاده یا عدم استفاده از این واکسن ها نگاه کنیم. اینکه آیا ممنوعیت وارد کردن واکسن های خارجی (از جمله واکسن فایزر) از نظر علمی قابل قبول بوده یا صرفا موضوع سیاسی شده است؟

 

بخش دوم – بررسی عملکرد ستاد مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت

در این بخش در مورد تاثیر محدودیت های تصویب شده توسط وزارت بهداشت و یا ستاد کرونا پرسیدیم. دکتر طبرسی به عنوان رئیس بخش عفونی یکی از مراکز مهم کرونا در کشور، درمورد این محدودیتها گفت: مردم ما قانون گریز هستند. تا وقتی اعلام میشود که مسافرتها ممنوع است، همه به دنبال دریافت مجوز هستند، اما شما باید از آن مسئولینی که این مجوزها را صادر میکند، بپرسید که چرا این کار را کرده اند.

 

بخش سوم- واکسن کرونای ایرانی

در این بخش دکتر طبرسی در مورد تحقیقات مربوط به این واکسن ها توضیحاتی دادند. با وجود آنکه تحقیقات بالینی این واکسن ها هنوز به اتمام نرسیده، اما با این حال پوشش رسانه ای این واکسن ها سوال برانگیز بوده و برخی معتقدند از لحاظ قوانین اخلاقی مربوط به پژوهش های پزشکی انتقادهایی به آن وارد است.

دکتر طبرسی در این مورد گفت: ما همیشه گفتیم که بهتر است تا پایان طرح منتظر بمانیم تا میزان اثر بخشی و ایمنی آن مشخص شود. چون عموم مردم به موضوع واکسن حساس هستند و خیلی ها دوست دارند بدونند چه اتفاقی در جربان است، اخبار لحظه به لحظه منتشر میشود.   

 

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره طب سنتی و داروهای گیاهی واکنش نشان دادند و درباره اتفاقات اخیر در حوزه طب سنتی برای درمان کرونا نکاتی را ذکر کرد .

و در پایان این قمست از سورنا تاک نظر ایشان را درباره خبر افزایش نرخ مهاجرت های پزشکان از ایران در یک سال گذشته پرسیدیم.

 

شما میتوانید نظراتتان را در مورد این قسمت از تاک در همین صفحه با ما در میان بگذارید.

 

نظرات شما

برای این مصاحبه نظری ثبت نشده است.