سورنا تاک

دانلود ویدیو

مصاحبه اختصاصی سورنا تاک با دکتر علی سبحانیان-قسمت دوم

دکتر علی سبحانیان را احتمالا بر خلاف دانشجویان داروسازی، خیلی از داروسازان فعال در صنعت می شناسند، اگرعلاقه مند هستید که با زندگی کاری دکتر سبحانیان و مجموعه شفایاب بیشتر آشنا شوید حتما قسمت هفتم سورنا تاک (بخش اول گفتگو با دکتر سبحانیان) را ببینید.

اگر سورنا تاک را دنبال کرده باشید، می دانید که مصاحبه با افراد در چند قسمت منتشر می شود. اصولا در بخش دوم مصاحبه، مباحث چالشی تر و پر حاشیه تری (نسبت به قسمت اول) مورد بررسی قرار میگیرد.  این بخش از گفتگو با دکتر سبحانیان هم از این قاعده مستثنی نیست.

در این مصاحبه در مورد موضوعات مختلفی با این داروساز برجسته در تولید داروهای تحت لیسانس به گفتگو نشستیم.

سرفصل­های این گفتگو عبارتند از:

مافیای دارو، ارز دارویی، اتحادیه وارد کنندگان دارو، انجمن داروسازان، سازمان غذا و دارو و وزیر بهداشت

در ادامه برخی از این موضوعات را به صورت جزئی تر بررسی خواهیم کرد.

 

مافیای دارو

افراد زیادی معتقدند که مشکلات اصلی صنعت سلامت و دارویی کشور مربوط به حضور افرادی ست که با عنوان مافیای دارو شناخته میشوند. با دقت بیشتر در تیترهای خبری متوجه میشویم که منتقدین به دنبال پیدا کردن این افراد موسوم به مافیا هستند.

هر رسانه و تحلیل­گری از جنبه­ی خودش به اون موضوع نگاه کرده اما شاید نزدیکترین تعریف و وجه مشترک آنها در مورد تعریف مافیای دارو را بتوان اینگونه شرح داد:

افرادی که می توانند کارهایی انجام دهند که برای دیگران امکان پذیر نیست و خیلی اوقات این فعالیت بر خلاف قانون است و نهادهای نظارتی و پیگیری توان کافی برای مقابله با این افراد که دارای رانت هستند را ندارند.

 

و اما نظر دکتر سبحانیان در مورد مافیا دارو:

مافیا دارو شاید سراغ من نیامده

ما هیچ­گونه استفاده ابزاری از مسئولین نداشتیم و ارتباط نداشتیم.

دکتر سبحانیان معتقد است که در راهی که برای تبدیل شدن به یکی از ارکان اصلی صنعت داروسازی طی کرده صداقت و پشتکار و اعتباری که حاصل از انجام تعهدات کاری بوده پشتوانه موفقیت خود و مجموعه­اش است.

 

انجمن داروسازان

ما زمانی می توانیم یک تشکیلاتی را نقد کنیم که شناخت خوبی نسبت به اهداف و رسالت و ساختار آن داشته باشیم.

انجمن داروسازان می­تواند نهادی باشد که تغییرات ارزشمندی برای جامعه داروسازان ایجاد کند که هم از نظر وجهه و هم موقعیت داروساز در جامعه­ی علوم پزشکی تغییرات اساسی مشاهده کنیم اما آنگونه که باید و شاید این اتفاق نمی افتد و در بهترین حالت این جریان به کندی پیش می رود.

دکتر سبحانیان نظر متفاوتی در مورد انجمن داروسازان دارد و معتقد است که شاید نتوان این تشکیلات را انجمن داروسازان نامید. انجمن داروسازان در حوزه­هایی همچون تولید و توزیع ورود نکرده و بیشتر در مورد موضوعات داروخانه­داران دغدغه­مند و فعال است و شاید بتوان انجمن داروسازان را انجمن داروخانه­داران نامید.

 

سازمان غذا و دارو

بعید است در چند سال اخیر پیگیر اخبار بوده باشید و در مورد حاشیه های سازمان غذا و دارو از اخبار و شبکه های اجتماعی اخبار متفاوتی را دریافت نکرده باشید. از زمان ریاست دکتر دیناروند تا ریاست دکتر شانه ساز اخبار متفاوتی از سازمان منتشر شده و در طول این سال ها منتقدان و مشوقان زیادی در مورد سازمان نطر دادند. دکتر دیناروند در قسمت سوم سورنا تاک معتقد است اگر به گذشته باز می گشته ریاست سازمان و غذا و دارو را قبول نمی کرده و باور دارد صدور برخی مجوز ها قائم به افراد است، دکتر سبحانیان اعتقاد دارند که دکتر دیناروند زمانی که در سازمان غذا و دارو حضور داشتند باید این مباحث را مطرح می کردند.

مصاحبه با دکتر سبحانیان از جهات مختلفی حائز اهمیت است، اگر دانشجوی داروسازی هستید یا فارغ التحصیل  حتی در حوزه­ی سیاست گذاری دارو فعال هستید می توانید از تماشای این مصاحبه اطلاعات ارزشمندی دریافت کنید.

نظرات شما

برای این مصاحبه نظری ثبت نشده است.