سورنا تاک

دانلود ویدیو

مصاحبه اختصاصی سورنا تاک با دکتر علی سبحانیان-قسمت اول

معرفی

دکتر سبحانیان پس از اخذ مدرک دیپلم برای ادامه ی تحصیل به لندن رفت. او در دانشگاه UCL انگلستان مدرک داروسازی خود را گرفت و در رشته ­ی شیمی دارویی به ادامه ی تحصیل پرداخت.

دکتر سبحانیان از جمله داروسازانی ست که موفقیت ها و فعالیت های گسترده ای در همه ی جنبه های صنعت دارو از جمله تولید، پخش، واردات و بازاریابی داشته است.

سبحانیان در سال 78 به ایران بازگشت و در سال 79، شرکت شفایاب را پایه گذاری کرد. با وجود این فعالیتهای گسترده می توان دکتر سبحانیان را جزو معدود افراد کم حاشیه در صنعت دارو معرفی کرد.

دکتر سبحانیان در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران است.

 

مجموعه دارویی شفایاب

این شرکت خصوصی در سال 2000 میلادی تاسیس شد و پس از 21 سال فعالیت، به یکی از بزرگترین هلدینگ ها و مجموعه های دارویی تبدیل شده است. این هلدینگ شامل 5 شرکت زیر مجموعه است:

  1. شرکتهای شفایاب فردا و شفایاب گستر در حوزه واردات دارو،
  2. شرکت شفا آراد در حوزه ی پخش دارو،
  3. شرکتهای داروسازی مفید و مداوا در حوزه ی تولید داروهای داخلی و تحت لیسانس

 

تولید داروی تحت لیسانس یا تولید داخل

در صنعت دارویی کشور دو نگاه اصلی نسبت به تولید دارو وجود دارد؛

نگاه گروه اول صرفا در جهت تولید داروهای داخلی ست و عقیده دارند که با شرایط تحریم های بین المللی تنها راه نجات از رکود اقتصادی و ایجاد بقا، افزایش و حمایت تولید داخلی ست.

گروه دوم اما دید متفاوتی دارد. این گروه معتقد است شرایط انزوای اقتصادی و تحریمها شرایط گذرا بوده و در آینده ای نه چندان دور درهای تجارت خارجی بر روی ایران باز خواهد شد. از سوی دیگر ارتباط با برندهای خارجی را راهی برای افزایش سطح کیفیت و استانداردهای کیفی میدانند.

گروه اول، گروه دوم را به ارز بری و خارج کردن ارز از کشور متهم میکند و معتقد است در شرایطی که کشور با مشکلات ارزی روبه رو است حمایت از داروهای تحت لیسانس را رویکرد مناسبی نمی دانند.

گروه دوم، در مقابل معتقد است که از طریق عقد قراردادهای بین المللی میتواند صادرات را بهبود و سرمایه های خارجی را جذب کند.

در این قسمت از سورنا تاک به تقابل این دو نگاه میپردازیم.

در نهایت نتیجه‌گیری با شماست.

نظرات شما

برای این مصاحبه نظری ثبت نشده است.