سورنا تاک

دانلود ویدیو

مصاحبه اختصاصی سورنا تاک با دکتر پویا فرهت-قسمت دوم(ویژه مدیران)

در قسمت قبلی سورنا تاک با دکتر پویا فرهت در مورد تجربیات چندین ساله اش در صنعت صحبت کردیم. این گفتگو را میتوانید بصورت کامل از اینجا ببینید.

 

در قسمت دوم از گفتگو با دکتر فرهت در مورد مسائل کلان صنعت دارویی کشور صحبت کردیم. این قسمت از سورنا تاک به عنوان اولین سری از گفتگوهای "ویژه مدیران" سورنا تاک منتشر شده است.

 

کمتر کسی است که در چند سال اخیر در اخبار و رسانه های مختلف صحبتی از بورس نشنیده باشد. اتاق شیشه ایِ بورس به یکی از داغ ترین موضوعات اخبار و رسانه ها تبدیل شده است. با وجود اینکه بسیاری از زمینه های سرمایه گذاری در زمان شیوع کرونا از میزان سوددهی شان کم شده، اما بورس همچنان در این دوره رو به رشد بوده و هنوز برای علاقه مندان به سرمایه گذاری یک گزینه ی پرطرفدار محسوب میشود.

در این دوران عرضه ی سهام شرکتهای صنایع مختلف در بورس بیش از پیش افزایش یافته. روانه شدن این حجم از سرمایه سرمایه داران خرد به اتاق شیشه ای بورس بر صنایع مختلف تاثیر زیادی گذاشته است.

اما ورود به بورس چرا برای شرکتها اهمیت دارد؟

برخی از افراد معتقدند که ورود بخشی از سهام شرکتهای دولتی و یا نیمه دولتی به بورس راهی برای شفاف سازی بیشتر است. همانطور که دکتر فرهت در این گفتگو میگوید: فروش بخشی از سهام شستا و ورودش به بازار سرمایه باعث میشود که نظارت هایی بر عملکرد این سازمان باشد. همچنین شایعات موجود مبنی بر اینکه کسی از عملکرد شستا اطلاعی ندارد، کاهش پیدا کند. در حال حاضر همه ی اطلاعات شستا موجود و شفاف است. از اعضای هیئت مدیره شرکتهای زیرمجموعه گرفته تا سوابق و حتی میزان درآمدشان کاملا مشخص است و منتشر میشود.

اما گروهی دیگر معتقدند که فضای بورس حاکم در کشور مناسب برای شفاف‌سازی نیست.

علاوه بر آن ورود به بورس و فروش بخشی از سهام شرکتها باعث روانه شدن حجمی از سرمایه شده و این شرکتها میتوانند از این سرمایه در جهت توسعه و افزایش سودآوریشان استفاده کنند. همانطور که دکتر فرهت در این گفتگو در مورد فروش بخشی از سهام شرکتهای پخش هجرت و ژلاتین کپسول (از زیرمجموعه های تیپیکو) در بورس و ورود حجمی از سرمایه به سهامدار این شرکتها (یعنی شرکت داروسازی فارابی) میگوید. که پس از آن، شرکت داروسازی فارابی از سرمایه کسب کرده برای پیشبرد برنامه های سالانه اش استفاده کرده است. 

 

بخش دوم این مصاحبه اختصاص داشت به انتقادهایی که به نحوه ی مدیریت هلدینگهایی نظیر تیپیکو مطرح است. علت آن هم اینست که این انتقادها، نقض حاکمیت شرکتی را در این شرکتها مطرح میکند.

اما حاکمیت شرکتی چیست؟

در بسیاری از شرکت‌ها، مدیریت شرکت را افرادی غیر از مالکان و سهامداران آن شرکت برعهده دارند. تفکیک مالکیت از مدیریت، در بسیاری از شرکت‌ها سبب بروز مشکلاتی می‌شود. مثلا ممکن است اهداف مدیریتیِ مدیران و سهامداران همخوانی نداشته باشد. به همین دلیل، مفهوم حاکمیت شرکتی برای رفع این دست از مشکلات ابداع شد. به طور کلی حاکمیت شرکتی درصدد است که از منافع سهامداران در مقابل مدیران محافظت کند و هیئت مدیره به عنوان نمایندگان سهامداران، این وظیفه را برعهده دارند.

شما میتوانید نظراتتان را در مورد این قسمت از تاک در همین صفحه با ما در میان بگذارید.

نظرات شما

برای این مصاحبه نظری ثبت نشده است.